WOSIR Szelment
Adderall no prescription

Atrakcje w okolicy

Jezioro Szelment Wielki

Położone jest na terenie gmin Szypliszki i Jeleniewo. Połączone z Szelmentem Małym zajmuje powierzchnie 480 ha o długości 14 km, maksymalnej szerokości 1,6 km. Średnia głębokość wynosi 18 m a maksymalna 46 m. Jezioro Szelment Wielki posiada kilka zatoczek oraz bardzo dobrze rozwiniętą linie brzegową. Charakteryzuje się niezwykle czystymi wodami zaliczanymi do pierwszej klasy. Dwieście metrów od ośrodka znajduje się wyciąg nart wodnych i plaża

Opis jeziora dla wędkarzy

Tak się łowi szczupaka

Obrazy dla Jez.Szelment Wielki

 Góra Jesionowa - 252 m n.p.m. - wznosi się w pobliżu południowo-wschodniego krańca jeziora Szelment Wielki, tuż za wsią Leszczewo. Stanowi przód wyniosłego garbu moreny czołowej, przechodzącej w rozległą wysoczyznę. Górę porasta młody las sosnowy, częściowo skrywający bogato wyżłobione wąwozy i jary. Odsłonięty od północy stok tworzy doskonały punkt widokowy na okazałą nieckę Szelmentu Wielkiego i Małego, na łagodnie sfalowany płaskowyż ornych pól, na odległą panoramę lasów smolnicko-jałowieckich. Nad jeziorem, poniżej Góry Jesionowej, widoczny jest ośrodek wypoczynkowy "Szelment".
Jeszcze do niedawna Jesionowa spełniała funkcję ćwiczebną dla lotniarzy. Góra ma zresztą bogate tradycje lotnicze, sięgające lat międzywojennych. Otóż w 1934 r., z inicjatywy rotmistrza 3 Pułku Szwoleżerów, Tadeusza Roykiewicza i lekarza Władysława Żbikowskiego, powstało w Suwałkach koło szybowcowe, które zakupiło nad Szelmentem 20 ha ziemi. Zbudowany tu został hangar na 18 szybowców. Od Jeleniewa do ośrodka szybowcowego wyżwirowana została droga oraz założona linia telefoniczna i agencja pocztowa. Koło szybowcowe prowadziło działalność szkoleniową na dużą skalę, gromadząc w swoich szeregach tysiąc członków z osobną sekcją dla podoficerów suwalskiego garnizonu.
Ponieważ Góra Jesionowa doskonale spełniała warunki dla szkolnictwa szybowcowego, klub postanowił rozbudować ośrodek. W 1937 r. rozpoczęto budowę dużego, murowanego obiektu, z przeznaczeniem na bazę noclegową i dydaktyczną dla 100 adeptów szybownictwa. Budynek o ładnej formie architektonicznej, znakomicie wtopiony w pejzaż, został oddany do użytku w 1939 r. Wojna przerwała działalność ośrodka zaliczanego do najlepszych w Polsce. Po wojnie szybownictwo na Jesionowej już się nie odrodziło, zaś dobre początki suwalskiego lotniarstwa zniszczyły bezsensowne przepisy. Dawna szybowcowa baza służy dziś celom wypoczynkowym.

Trochę historii. Bitwa o Jesionową Górę 1944r.

Suwalski Park Krajobrazowy

„Zamaszystą rękę miał rzeźbiarz
któremu ziemię suwalską przyszło modelować.
Był nim lądolód z gór skandynawskich (…)”
Antoni Patla
W 1976 r. na obszarze zagłębienia Szeszupy i terenach otaczających jezioro Hańcza utworzono Suwalski Park Krajobrazowy.

Czytaj więcej...

Aqupark Suwałki  

Aquapark Suwałki mieści się przy ulicy Jana Pawła II, jest pierwszym elementem powstającego w mieście centrum wypoczynkowo-rozrywkowego. Obecnie w pobliżu Aquaparku jest teatr z salą widowiskowo-koncertową i duży hotel.

Czytaj więcej...

Wigierski Park Narodowy

WPN jest ważnym ogniwem w systemie ochrony przyrody w Polsce, Europie i świecie. W roku 2002 Wigierski Park Narodowy został uznany za obiekt konwencji ramsarskiej, jako obszar wodno-błotny o znaczeniu międzynarodowym. W roku 2004, wraz z całą Puszczą Augustowską, stał się obiektem europejskiej sieci Natura 2000 - obszarem specjalnej ochrony ptaków. Jako Ostoja Wigierska jest także specjalnym obszarem ochrony siedlisk Natura 2000.

Czytaj więccej...

Baśniowy Szlak

Zapraszamy na Suwalszczyznę i na jej niezwykły Baśniowy Szlak, który wiedzie przez doliny Czarnej Hańczy, Rospudy i Szeszupy.

Czytaj więcej...

 

SuwalKing
bezp_stok
dom-nauczyciela
logo_kmtpw
gosciniec_drumlin
hotelwarszawa
jaczno-1
logo_hotel-nad-wigrami
logo_polskienarty
logo_r5
SOT
suw
suwalszczyzna_logo_cale_kolor
TargiTurysOnline
wrota
Previous Next Play Pause